2014.08.25 Ciekawostki z wędkarskiego podwórka

Koło wędkarskie nr 15 w Nowym Dworze Mazowieckim już od kilku lat czynnie pomaga naukowcom z Wydziału Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w prowadzeniu prac badawczych na naszym terenie.
 
Od kwietnia 2014 wykonywane są badania związane z ichtiofauną Wisły. 
 
Ich głównym celem jest zdobycie informacji dotyczących występowania na tym odcinku rzeki rzadkich i objętych ochroną gatunków ryb, zwłaszcza tych które objęte są ochroną w ramach ogólnoeuropejskiej sieci Natura 2000. Należą do nich: boleń, kiełb białopłetwy, różanka, koza, koza złotawa i piskorz. Do chwili obecnej brak było dokładnych danych które mówiłyby o tym, które spośród powyższych gatunków występują na tym terenie, gdzie znajdują się ich tarliska oraz jak duża jest ich liczebność poszczególnych gatunków na tym odcinku rzeki. Stad też konieczność uzupełnienia stanu wiedzy w tym zakresie. 
Prace nad występowaniem ryb chronionych na nowodworskim odcinku Wisły realizowane są we współpracy z Wydziałem Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego a ich koordynatorem jest dr hab. inż. Bogdan Wziątek (Fot 1 i 2). 
W wyniku przeprowadzonych do tej pory prac na badanym odcinku Wisły odnotowano występowanie jednej z najrzadszych ryb w Polsce - kozy złotawej (Fot. 3) i jest to prawdopodobnie pierwsze stwierdzenie występowania tego gatunku w Wiśle. Do tej pory był on notowany jedynie w Bugu w rejonie Serpelic oraz w Pilicy. 
Drugim równie istotnym dla znajomości ichtiofauny polskiej faktem jest stwierdzenie licznej populacji kiełbia białopłetwego (Fot. 4) w rejonie Nowego Dworu Mazowieckiego. Ryba ta zasiedla podobnie jak koza złotawa tylko nieliczne stanowiska w Polsce. 
 
  
Fot. 1. Wyjazd na połowy badawcze
 
 
Fot. 2. Połowy badawcze prowadzone w bocznym korycie Wisły w rejonie Kazunia
 
 
Fot. 3. Samica różanki odłowiona w okolicy Kazunia. Widoczne wyraźnie pokładełko (długa rurka za płetwami brzusznymi) dzięki, któremu może umieścić ikrę w jamie skrzelowej małża.
 
 
Fot. 4. Koza złotawa złowiona w okolicy Kazunia - prawdopodobnie pierwszy raz stwierdzona w Wiśle. Najłatwiej odróżnić ją od kozy na podstawie dwóch plam na "ogonie"
 
 
Fot. 5. Kiełb pospolity - u góry i objęty ochroną kiełb białopłetwy - u dołu. Cechą pozwalającą najłatwiej odróżnić oba gatunki jest kolor płetwy ogonowej, która u kiełbia pospolitego jest cętkowana, zaś u kiełbia białopłetwego biała stąd nazwa.